Ordo Rosarius Equilibrio

ambient, neofolk, post-industrial - Sweden

lok

Banned
Стать
чол
Адреса
харьковрапасити
Повідомлення
5 214
Реєстрація
24.06.06

Репутація
10 284

2149113.jpg

Ordo Rosarius Equilibrio is a Swedish industrial project, previously known as Ordo Equilibrio. Their music has evolved from dark ambient into a modern, lush neofolk/martial sound. Lyrically, they tend to the darker side, exploring the themes of love and war with noticeable Satanic and Thelemic influences. Ordo Rosarius Equilibrio are signed to Cold Meat Industry and active, with their latest full-length album Apocalips released in 2006.

Приятнейшие шведы) Спокойная ненавязчивая, тягучая, атмосферная музыка. Для меня идут в одной упряжке со Спиритуал Фронтом.

Состав:

Tomas Pettersson - Music, Lyrics, Vocals
Rose-Marie Larsen - Vocals

Дискография:

2007 - FOUR - 10" Picture Disc Raub 001
2006 - Apocalips
2005 - Satyriasis, Somewhere between Equilibrium & Nihilism (есть в теме про Spiritual Front т.к. это сплит с ними)
2003 - CCCP (Cocktails, Carnage, Crucifixion And Pornography)
2001 - Make Love And War, The Wedlock of Roses, And Equilibrium
2001 - Make Love And War, The Wedlock of Equilibrium
2000 - Make Love And War, The Wedlock of Roses
1998 - Conquest, Love & Self Perseverance
1997 - I4I
1997 - The Triumph of Light, And Thy Thirteen Shadows of Love
1995 - Reaping the Fallen, The First Harvest

Ссылки:

Офсайт
Майспейс
 
Опис
ambient, neofolk, post-industrial - Sweden
Країна
Швеція
Останнє редагування модератором:
Ordo Rosarius Equilibrio - 2013 - 4Play [ep]

1359411821_r-4195141-1358195086-5691.jpg


Genre: Dark Folk
Format: CBR 320 kbps
Size: 37,49MB
Total Playing Time: 1:01:45

Tracklist
01. From Copenhagen With Love [04:31]
02. First Death (Every Man Is A Moth To The Flame) [04:54]
03. I AM The Sweetest Of Devils [04:10]
04. A Man Without War Is A Man Without Peace [03:52]

rusfolder

Добавлено через 1 минуту
А какая часть женской половины ОРЕ представлена на кавере?
Верхняя часть бедра, по-моему.
 
С чего вы решили, что часть — женская?
 
У него и ноги лучше, кажется.
 
И здесь "Киллд Эм Олл", ну что такое в самом деле
 
новый альбом на рипите уже пару дней:in_love:
 
Назад
Зверху